PROIECT DE LECŢIE
Data: 02.04.2015
Clasa: a VII-a A
Unitatea de
învăţământ: Şcoala Gimnaziala ,,inv.Clementa Beschea,, CAPATANESTI
Numele profesorului:PERTEA
NICOLETA
Disciplina: FIZICA
Unitatea de învăţare: LUMINA SI SUNET
Titlul lecţiei: Ochiul.
Ochelarii. Lupa.
Tipul
lecţiei: Lecţie
mixtă (predare - fixare, cu experiment demonstrativ)
COMPETENŢE
GENERALE
1. Cunoaşterea şi înţelegerea
fenomenelor fizice, a terminologiei, a conceptelor, a legilor şi a metodelor specifice domeniului;
explicarea funcţionării şi utilizării unor produse
ale tehnicii întâlnite în viaţa de zi cu zi
2. Investigarea ştiinţifică
experimentală
şi
teoretică
3. Rezolvarea de
probleme practice şi teoretice prin metode specifice
4. Comunicarea
folosind limbajul ştiinţific
5.
Protecţia propriei persoane,
a celorlalţi şi a mediului
înconjurător
COMPETENŢE
SPECIFICE
1.2 Descrierea fenomenelor fizice studiate,
întâlnite în activitatea practică, după criterii date;
1.3 Identificarea legilor, principiilor,
caracteristicilor definitorii ale unor fenomene, mărimi caracteristice,
proprietăţi ale unor corpuri şi dispozitive, condiţii impuse unor sisteme
fizice;
1.5 Realizarea transferului cunoştinţelor
dobândite prin studiul fizicii în
domeniul general al ştiinţelor şi tehnicii
2.2 Realizarea unor aplicaţii experimentale,
individual sau în echipă, prin urmarea unor instrucţiuni date
3.2 Utilizarea valorilor
mărimilor determinate experimental în rezolvarea de probleme cu caracter
teoretic sau aplicativ;
3.3 Stabilirea unor conexiuni
fenomenologice şi conceptuale între domeniile fizicii şi celelalte discipline
de studiu;
4.1 Utilizarea metodelor învăţate
pentru înregistrarea datelor experimentale;
4.2 Formularea unor observaţii
ştiinţifice asupra experimentelor efectuate;
5.1 Aplicarea
normelor de protecţie individuală în laboratorul de fizică şi în viaţa de zi cu
zi
OBIECTIVE COGNITIVE-OPERATIONALE
- Sǎ ştie cum sǎ
identifice tipurile de lentile pentru ochelari
- Sǎ identifice defectele de vedere;
- Sǎ
urmǎreascǎ atent desfǎşurarea experienţelor pentru o notare corectǎ a
observaţiilor.
- Sǎ
noteze corect observaţiile şi concluziile experimentelor efectuate.
VALORI
ŞI ATITUDINI
·
Respect
pentru adevăr şi rigurozitate
·
Încredere
în adevărurile ştiinţifice şi aprecierea critică a limitelor acestora
·
Interes
şi curiozitate
·
Iniţiativă
personală
·
Spirit
critic şi autocritic
·
Toleranţă
faţă de opiniile celorlalţi
·
Acceptarea
„jocului de rol”
·
Deschidere
şi dispoziţie de a asculta părerile celorlalţi
·
Interes
pentru explorarea diferitelor modalităţi de comunicare, inclusiv cele create
prin aplicarea TIC
·
Grija
faţă de propria persoană, faţă de ceilalţi şi faţă de mediu
STRATEGII
DIDACTICE
Metode de învăţământ: descoperirea
dirijată, conversaţia euristică, explicaţia, munca în echipă, problematizarea,
investigarea, autoevaluarea, expunerea sistematică, observaţia, experimentarea.
Mijloace de învăţământ: Manualul, tabla, creta, fişe de lucru, , planşe, videoproiector
Forme de activitate : individuală, frontală.
Metode de evaluare:
°
evaluare continuă, pe parcursul derulării activităţilor;
Resurse umane:
°
clasă eterogenă.
Resurse:
· Materiale
didactice: caiet, fişa de lucru, tableta PC / laptop, acces la internet
Wi-Fi.
· Umane: 20
elevi
· Temporale: 50
min
Locul: sala de clasă.
Surse informaţionale :
Manualul de fizica , clasa a VII-a, Editura Radical,
Internet, programa şcolară, planificarea.
SCENARIUL DIDACTIC
Secvenţele lecţiei/dozare timp
|
Eşalonarea conţinutului
|
Strategia didactică
|
Evaluare
|
Activitatea
profesorului
|
Activitatea
elevilor
|
Metode şi
procedee
didactice
|
Mijloace de
învăţământ
|
Forme de
organizare
|
1. Moment organizatoric / 3
|
- trece
absenţele în catalog;
- incită curiozitatea elevilor
cu privire la lecţia care urmează a fi predată: ora trecută am studiat modul cum
se formeaza imaginile prin lentile şi am demonstrat formula lentilelor.
Astăzi vom discuta despre instrumente optice care servesc la obţinerea de
imagini ale obiectelor, acestea comportându-se ca nişte lentile.
|
- ascultă;
- se pregătesc pentru lecţie.
|
-
descoperirea dirijată
- explicaţia
|
- planşe
|
-individuală
- frontală
|
|
2. Reactualizarea cunostintelor şi
deprinderilor / 5”
|
-
adresează elevilor întrebări din lecţia
anterioară pentru a face legătura cu
noua lecţie;
– definiţia lentilelor;
- tipuri
de lentile;
- defineşte focarele, distanţa focală;
- defineşte convergenţa;
- caracteristicele unei imagini formate prin lentilă.
|
- elevii răspund întrebărilor profesorului
|
- descoperirea
dirijată
-explicaţia
- expunerea
sistematică
|
- manual
- planşe
-
videoproiector
|
-individuală
- frontală
|
Aprecierea râspunsurilorprimite
|
3.
Anunţarea subiectului lecţiei şi a competenţelor vizate
/
2
|
-
Anunţă titlul lecţiei noi şi îl notează pe
tablă:
Ochiul. Ochelarii. Lupa
|
-
notează titlul
lecţiei.
|
- expunerea
|
- manual
- tabla
|
- frontala
|
|
4. Prezentarea
competenţelor/
2’
|
-
prezinta competenţele lectiei
- să identifice elementele optice care intră în alcătuirea ochiului
şi să descrie rolul lor în formarea imaginilor;
- să recunoască defectele de vedere şi să precizeze modalităţile de
corectare ale acestora;
-să explice fenomenele optice percepute de către ochi;
- să utilizeze lentilele în construcţia diferitelor tipuri de ochelari;
- să utilizeze lupa ca
instrument optic.
|
sunt atenţi la
prezentarea profesorului
|
- expunerea
|
-
videoproiector
|
- frontală
|
|
5. Prezentarea
conţinutului lectiei
35’’
|
- instrumente
optice
-
definiţie;
-
tipuri
de imagini.
- structura
anatomică a ochiului
Profesorul întreabă elevii despre
structura anatomică a ochiului studiată la biologie.
3. alcătuirea ochiului din punct de vedere optic
Profesorul evidenţiază elementele din
structura anatomică a ochiului relevante din punct de vedere optic.
3.
formarea
imaginilor
Profesorul explică elevilor drumul
parcurs în formarea imaginilor.
4.
defecte
de vedere
-
miopia;
-
hipermetropia
-
prezbitismul
5.
corectarea
defectelor de vedere
Profesorul explică corectarea defectelor
de vedere cu ajutorul lentilelor.
6.
corectarea
miopiei
Profesorul prezinta elevilor
reprezentarea grafică a miopiei şi hipermetropiei.
7.
corectarea
hipermetropiei
8.
fenomene
optice percepute de ochi
Profesorul explică fenomenele optice
percepute de ochi.
-
iluziile
optice
-
distingerea
culorilor
9.
ochelarii
Profesorul prezintă elevilor lentilele
de ochelari utilizaţi pentru corectarea defectelor de vedere .
10.
lupa
Profesorul arată elevilor reprezentarea
grafică a formării imaginii unui obiect printr-o lupă.
Profesorul realizează un
experiment demonstrativ.
|
notează, recepţionează.
răspund profesorului la întrebări.
observă imaginea.
notează, recepţionează.
observă imaginea.
notează, recepţionează.
urmăresc imaginea de pe planşă şi sunt atenţi la explicaţiile
profesorului.
notează, recepţionează.
urmăresc imaginile de pe videoproiector şi sunt atenţi la explicaţiile
profesorului.
recepţionează.
urmăresc imaginile de pe videoproiector şi sunt atenţi la explicaţiile
profesorului.
urmăresc imaginile de pe videoproiector şi sunt atenţi la explicaţiile
profesorului.
notează, recepţionează.
răspund solicitărilor profesorului.
-notează,
-recepţionează.
notează, recepţionează.
participă activ la explicaţiile profesorului.
sunt atenţi la efectuarea experimentului
|
-
descoperirea dirijată
- conversaţia
euristică,
- explicaţia,
- munca în
echipă,
- problematizarea,
- investigarea,
- autoevaluarea,
- expunerea
sistematică,
-observaţia,
- experimentarea.
|
- manualul,
- tabla,
- creta,
- fişe de
lucru,
- planşe,
- videoproiector.
|
- frontală
-individuală
|
|
6. Asigurarea retenţiei şi transferului cunoştinţelor şi
deprinderilor
2’
|
Realizează
feedback-ul lectiei, împreună cu elevii prin rezolvarea unor aplicaţii de pe
fişa de lucru.
Profesorul
prezintă un film despre corectarea defectelor ochiului cu ajutorul
lentilelor.
|
- Participă la realizarea feedback-ului.
|
-
descoperirea dirijată
-
problematizarea
-
autoevaluarea
- observaţia
|
- fişa de lucru
-
videoproiector
|
- frontal
- individual
|
Compa-rarea
rezultatelor gasite
si aprecie-rea acestora
|
7. Aprecieri şi recomandări
1’
|
Profesorul evidenţiază elevii
care au participat activ la lecţie şi anuntă tema pentru acasă.
|
Noteaza tema pentru acasa
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Film - Defecte de vedere.
Un proiect didactic foarte bine realizat. Cred ca ai muncit ceva la el. Pot sa il folosesc si eu la clasa?
RăspundețiȘtergere